• gal-img
  • gal-img

Czy wiesz czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to rodzaj wydajnego systemu wentylacyjnego. Prosty system działania zapewnia przede wszystkim zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem i czyste, świeże powietrze. Rekuperacja to nieodłączny element nowoczesnych i energooszczędnych mieszkań.

Skuteczność odzyskiwania energii cieplnej w wyniku zastosowania systemu rekuperacji sięga nawet 95%. Dzieje się tak dzięki temu, że powietrze docierające do pomieszczenia ogrzewane jest powietrzem wywiewanym. Oszczędność wynika z prostej zależności – świeże powietrze może być nagrzane np. do temperatury 18oC wobec oczekiwanej przez mieszkańców temperatury 20oC. Różnica temperatur wynosi zatem 2oC, zaś podniesienie ogólnej temperatury pomieszczenia do takiego poziomu wymaga mniej energii, niż ogrzanie powietrza do poziomu 20oC.

System rekuperacji pełni jeszcze jedną korzystną funkcję. Dzięki zastosowaniu filtrów zatrzymujących zanieczyszczenia stałe, dostające się do pomieszczenia powietrze jest dużo czystsze, niż w przypadku zastosowania metody wentylacji grawitacyjnej. Zużyte powietrze ulatuje na zewnątrz, dzięki czemu mieszkańcom lepiej się oddycha. Wpływa to korzystnie na ich samopoczucie, redukując zmęczenie i senność. Dzięki cichej pracy już od 34dB(A) – tyle co chodząca lodówka – mieszkańcy nie odczuwają dyskomfortu wynikającego z funkcjonowania rekuperatora.

Autor

Zdjęcie profilowe bydlino

Opublikowane przez bydlino / Administrator, bbp_keymaster

Obserwuj bydlino
lut 20, 2016

Znajdź nas w mediach społecznościowych